8 февруари (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1696  Иван V — цар на Русија.
1725  Петар Велики — цар на Русија.
1749  Јан ван Хејсум — холандски сликар.
1849  Франце Прешерн — словенечки поет.
1938  Никола — принц на Грција.
1957  Џон фон Нојман — унгарско-американски математичар.
2002  Зизињо — бразилски фудбалер.
2005  Џими Смит — американски џез-музичар.
2007  Ана Никол Смит — американски модел.
2011  Чезаре Рубини — италијански ватерполист, кошаркар и тренер.
2013  Јосиф Татиќ — српски глумец.