Никола (принц на Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Принц Никола
Никола, принц на Грција и Данска

Nikolaus von Griechenland.jpg
Сопружник Елена Владимировна
Деца
Олга
Елизабета
Марина
Династија Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
Татко Георги I
Мајка Олга Константиновна
Почивалиште Кралски гробишта, Атина

Принц Никола (грчки: Πρίγκιπας Νικόλαος της Ελλάδας; 22 јануари 1872 во Атина - 8 февруари 1938 во Атина) бил третиот син на Георги I, крал на Грција, и Големата кнегиња Олга Константиновна.

Тој се оженил за руската кнегиња Елена Владимировна на 29 август 1902 година и имале три деца:

Заедно со своите браќа, тој помогнал во одржувањето на првите Летни олимписки игри во 1896 година во Атина по 393 година.