Нојхаус на Ренвег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојхаус на Ренвег

Neuhaus am Rennweg

Црквата во Нојхаус на Ренвег
Црквата во Нојхаус на Ренвег
Грб на Нојхаус на Ренвег
Нојхаус на Ренвег is located in Германија
Нојхаус на Ренвег
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Градоначалник Маријане Рајхелт
Основни податоци
Површина 45,9 км2
Надм. височина 830 м
Население 8.975 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 196 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 98724
Повик. бр. 03679
Портал www.neuhaus-am-rennweg.de
Местоположба на градот Нојхаус на Ренвег во рамките на округот Зонеберг
Карта
Координати 50°31′N 11°09′E / 50.517° N; 11.150° E / 50.517; 11.150Координати: 50°31′N 11°09′E / 50.517° N; 11.150° E / 50.517; 11.150

Нојхаус на Ренвег (германски: Neuhaus am Rennweg) — град во округот Зонеберг во сојузната покраина Тирингија, Германија. Сместен е во подрачјето на Тирингиската Шума, 17 км северно од градот Зонеберг и 22 км југозападно од Залфелд.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]