Хершдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хершдорф
Место во Гросбрајтенбах
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Хершдорф
Хершдорф во рамките на Германија
Хершдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гросбрајтенбах
Место единици 3
Основни податоци
Површина 9,55 км2
Надм. височина 625 м
Население 809  (31 декември 2017)
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036738
Портал www.vg-langerberg.de
Координати 50°37′44″N 11°2′57″E / 50.62889° СГШ; 11.04917° ИГД / 50.62889; 11.04917Координати: 50°37′44″N 11°2′57″E / 50.62889° СГШ; 11.04917° ИГД / 50.62889; 11.04917

Хершдорф (германски: Herschdorf; порано исто така Хершдорф кај Кенигзе) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Гросбрајтенбах.

Географија[уреди | уреди извор]

Хершдорф се наоѓа помеѓу Лангер Берг на запад и долината на Шварца на исток. Местото се наоѓа на височина од околу 650 метри. Северно од него се наоѓа изворот на реката Рине, а јужно извира Јункербах, притока на Шварца.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со Илменау, Кенигзе, Дребишау, Меленбах-Гласбах, Вилденшпринг, Фридерсдорф и Гилерсдорф.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]