Вилденшпринг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилденшпринг
Место во Гросбрајтенбах
Поранешната општинска управа
Поранешната општинска управа
Поранешната општинска управа
Грб на Вилденшпринг
Вилденшпринг во рамките на Германија
Вилденшпринг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гросбрајтенбах
Основни податоци
Површина 4,43 км2
Надм. височина 630 м
Население 170  (31 декември 2017)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036781
Портал www.vg-grossbreitenbach.de
Координати 50°36′6″N 11°3′3″E / 50.60167° СГШ; 11.05083° ИГД / 50.60167; 11.05083Координати: 50°36′6″N 11°3′3″E / 50.60167° СГШ; 11.05083° ИГД / 50.60167; 11.05083

Вилденшпринг (германски: Wildenspring) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Гросбрајтенбах.

Географија[уреди | уреди извор]

Вилденшпринг се наоѓа помеѓу Лангер Берг на запад и долината на Шварца на исток. Северно од местото лежи долината на Јункерсбах, а јужно тече Курау. Обете се притоки на Шварца. Хаусберг е највисока точка со 667 метри.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со местата Фридерсдорф, Хершдорф, Меленбах-Гласбах и Белен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]