Прејди на содржината

Дребишау

Координати: 50°37′0″N 11°4′0″E / 50.61667° СГШ; 11.06667° ИГД / 50.61667; 11.06667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дребишау
Место во Кенигзе
Локалниот музеј
Локалниот музеј
Локалниот музеј
Грб на Дребишау
Дребишау во рамките на Германија
Дребишау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општина Кенигзе
Место единици 2
Основни податоци
Површина 4,64 км2
Надм. височина 593 м
Население 246  (31 декември 2020)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07426
Повик. бр. 036738
Координати 50°37′0″N 11°4′0″E / 50.61667° СГШ; 11.06667° ИГД / 50.61667; 11.06667

Дребишау (германски: Dröbischau) — село и поранешна општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Кенигзе.

Географија[уреди | уреди извор]

Дребишау се наоѓа на непошумена висорамнина во северното подножје на Тириншката Шума помеѓу долината на Рине на север и долината на Шварца на југ на височина од околу 600 метри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Во некогашната општина влегувале единиците:

  • Дребишау
  • Егелсдорф

Надворешни врски[уреди | уреди извор]