Обервајсбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обервајсбах
Родното место на Фридрих Фребел во Обервајсбах
Родното место на Фридрих Фребел во Обервајсбах
Грб на Обервајсбах
Обервајсбах is located in Германија
Обервајсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општ. заед. Бергбанрегион/Шварцатал
Градоначалник Јенс Унгеленк
Основни податоци
Површина 9,62 км2
Надм. височина 670 м
Население 1.946  (31 декември 2007)
 - Густина 202 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98744
Повик. бр. 036705
Портал www.oberweissbach.de
Местоположба на градот Обервајсбах во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°34′58″N 11°8′40″E / 50.58278° СГШ; 11.14444° ИГД / 50.58278; 11.14444Координати: 50°34′58″N 11°8′40″E / 50.58278° СГШ; 11.14444° ИГД / 50.58278; 11.14444

Обервајсбах (германски: Oberweißbach) — град во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија. Се наоѓа во Тириншката Шума, 17 километри југозападно од Залфелд. На 31 декември 2008 била припоена поранешната општина Лихтенхајн/Бергбан.

Наводи[уреди | уреди извор]