Прејди на содржината

Оберхајн

Координати: 50°37′59″N 11°7′59″E / 50.63306° СГШ; 11.13306° ИГД / 50.63306; 11.13306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оберхајн
Место во Кенигзе
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Оберхајн во рамките на Германија
Оберхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општина Кенигзе
Место единици 4
Основни податоци
Површина 14,08 км2
Надм. височина 570 м
Население 216  (31 декември 2020)
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07426
Повик. бр. 036738
Координати 50°37′59″N 11°7′59″E / 50.63306° СГШ; 11.13306° ИГД / 50.63306; 11.13306

Оберхајн (германски: Oberhain) — село и поранешна општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Кенигзе.

Географија[уреди | уреди извор]

Оберхајн и неговите места се наоѓаат на висорамнина помеѓу долината на Шварца на југ и долината на Рине на север.

Помеѓу Оберхајн, Баригау и Лихта се наоѓа имотот Тандорф.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]