Гросбрајтенбах (место)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросбрајтенбах (место)
Место во Гросбрајтенбах
Градското собрание на Гросбрајтенбах
Градското собрание на Гросбрајтенбах
Грб на Гросбрајтенбах (место)
Гросбрајтенбах (место) во рамките на Германија
Гросбрајтенбах (место)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гросбрајтенбах
Основни податоци
Површина 19,6 км2
Надм. височина 630 м
Население 2.582  (31 декември 2017)
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036781
Портал www.stadt-grossbreitenbach.de
Координати 50°34′58″N 11°0′38″E / 50.58278° СГШ; 11.01056° ИГД / 50.58278; 11.01056Координати: 50°34′58″N 11°0′38″E / 50.58278° СГШ; 11.01056° ИГД / 50.58278; 11.01056

Гросбрајтенбах (германски: Großbreitenbach) — поранешен град во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 13 километри југоисточно од градот Илменау.

Градот претставувал административно седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

На 1 јануари 2019 година, дотогашниот град бил укинат и станал само една единица во истоимениот нов град.

Географија[уреди | уреди извор]

Гросбрајтенбрах се наоѓа на Тириншката Висорамнина, околу 50 километри јужно од покраинскиот главен град Ерфурт и околу 15 километри југоисточно од градот Илменау помеѓу Лангер Берг на север, долината на Шварца на југоисток и Ренштајг на југозапад.

Местото Гросбрајтенбах се наоѓа на околу 600 метри надморска височина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]