Нојштат на Ренштајг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојштат
Место во Гросбрајтенбах
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Нојштат
Нојштат на Ренштајг is located in Германија
Нојштат на Ренштајг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гросбрајтенбах
Основни податоци
Површина 17,03 км2
Надм. височина 785 м
Население 918  (31 декември 2017)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036781
Портал www.neustadtamrennsteig.de
Координати 50°34′57″N 10°56′1″E / 50.58250° СГШ; 10.93361° ИГД / 50.58250; 10.93361Координати: 50°34′57″N 10°56′1″E / 50.58250° СГШ; 10.93361° ИГД / 50.58250; 10.93361

Нојштат на Ренштајг (германски: Neustadt am Rennsteig) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Гросбрајтенбах.

Географија[уреди | уреди извор]

Нојштат се наоѓа на височина од 805 метри на Ренштајг, со што припаѓа на едни од највисоките места во Тирингија. Југозападно се наоѓа долината на Шлојзе.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон Нојштат припаѓа Калерт, едно помало место, околу два километри јужно, сместено исто така на Ренштајг.

Во близина на Нојштат се наоѓа Драјхеренштајн.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од север, па надесно, општината се граничела со: Илменау, Гросбрајтенбах, Алтенфелд, Шлојзегрунд, Фрауенвалд и Штицербах.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]