Прејди на содржината

Масерберг

Координати: 50°31′12″N 10°58′11″E / 50.52000° СГШ; 10.96972° ИГД / 50.52000; 10.96972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Масерберг
Општинското собрание на Масерберг
Општинското собрание на Масерберг
Општинското собрание на Масерберг
Грб на Масерберг
Масерберг во рамките на Германија
Масерберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Месни единици 5
Градоначалник Денис Вагнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 36,07 км2
Надм. височина 780 м
Население 2.144 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98666
Повик. бр. 036870
Портал www.masserberg.de
Местоположба на Масерберг во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°31′12″N 10°58′11″E / 50.52000° СГШ; 10.96972° ИГД / 50.52000; 10.96972

Масерберг (германски: Masserberg) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во западниот дел на Тириншките Шкрилни Планини. Јужно од Масерберг поминува патеката Ренштајг, која води преку Еселсберг на височина од 841,5 метри.

Скоро сите места во рамки на општините се наоѓаат на височина околу 450 метри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Масерберг е составена од следниве единици:

  • Масерберг
  • Ференбах
  • Хојбах
  • Шнет
  • Ајнзидел

Во подрачјето на местото Ференбах се наоѓа изворот на реката Вера.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]