Алтенфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алтенфелд
Грб на Алтенфелд
Алтенфелд is located in Германија
Алтенфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Гросбрајтенбах
Градоначалник Петер Грим (СДП)
Основни податоци
Површина 17,02 км2
Надм. височина 600 м
Население 921 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98701
Повик. бр. 036781
Портал www.altenfeld-online.com
Местоположба на Алтенфелд во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°33′53″N 10°57′39″E / 50.56472° N; 10.96083° E / 50.56472; 10.96083Координати: 50°33′53″N 10°57′39″E / 50.56472° N; 10.96083° E / 50.56472; 10.96083

Алтенфелд (германски: Altenfeld) — општина во округот Илм, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)