Герен (Илм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герен
Црква во Герен
Црква во Герен
Грб на Герен
Герен (Илм) is located in Германија
Герен (Илм)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Лангер Берг
Месни единици 2
Градоначалник Рони Бесел
Основни податоци
Површина 29,99 км2
Надм. височина 475 м
Население 3.523  (31 декември 2006)
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98708
Повик. бр. 036783
Местоположба на Герен во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°38′55″N 11°0′12″E / 50.64861° СГШ; 11.00333° ИГД / 50.64861; 11.00333Координати: 50°38′55″N 11°0′12″E / 50.64861° СГШ; 11.00333° ИГД / 50.64861; 11.00333

Герен (германски: Gehren) — општина во округот Илм, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 7 километри југоисточно од Илменау. Станал град во 1855. Помеѓу 1881 и 1998, Герен бил поврзан со Илменау со железница.

Замокот во Герен бил запален во 1936. До 1920, Герен бил главен град на Амт Герен во државата Шварцбург-Зондерсхаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]