Бад Кезен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Кезен
Градски дел во Наумбург
Bad Kösen Saalewehr und Alte Mühle (01).jpg
Грб на Бад Кезен
Бад Кезен is located in Германија
Бад Кезен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Наумбург
Основни податоци
Површина 36 км2
Надм. височина 115 м
Население 5.360  (31 декември 2006)
 - Густина 149 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06628
Повик. бр. 034463
Портал www.badkoesen.de
Координати 51°8′7″N 11°43′14″E / 51.13528° СГШ; 11.72056° ИГД / 51.13528; 11.72056Координати: 51°8′7″N 11°43′14″E / 51.13528° СГШ; 11.72056° ИГД / 51.13528; 11.72056

Бад Кезен (германски: Bad Kösen) — бањски градски дел од Наумбург во Германија, на реката Зале во малиот германски вински регион Зале-Унштрут. Тој е поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Наумбург.

Бад Кезен бил седиште на поранешниот Амт Бад Кезен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]