Неце (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неце
Neetzebrücke.jpg
Мост над Неце кај Барум
Место Германија, Долна Саксонија
Должина 53 км
Извор Државна шума Герде
53°09′58″ N; 10°47′27″ E / 53.166083° СГШ; 10.790917° ИГД / 53.166083; 10.790917Координати: 53°09′58″ N; 10°47′27″ E / 53.166083° СГШ; 10.790917° ИГД / 53.166083; 10.790917
Висина на изворот 48 м над мор. ниво
Утока кај Винзен (Луе) во Илменау
53°21′40″ N; 10°18′25″ E / 53.361155° СГШ; 10.306914° ИГД / 53.361155; 10.306914
Висина на утоката 2 м над мор. ниво
Спуст 46 м
Слив Елба
Одлив Илменау → Елба → Северно Море
Десни притоки Хармсдорфер Бах, Брухветер, Маршветер
Леви притоки Штрахау, Калберла, Маузеталбах, Санкт Витусбах, Штрангенграбен
Езера Рајхерско Езеро, Барумско Езеро
Помали градови Винзен (Луе)
Села Даленбург, Елринген, Томасбург, Зиторф, Неце, Нојмилен, Лидерсхаузен, Барум, Хорбург, Олдерсхаузен, Фаренхолц

Неце (германски: Neetze) — река долга 53 километри, десна притока на Илменау, која извира во Државната шума Герде во Долна Саксонија, југоисточно од Даленбург.

Тек[уреди | уреди извор]

Неце тече во насока северозапад и се влева во Фаренхолц, источно од Винзен (Луе), во Илменау, каде е изграден Каналот Илменау.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]