Линдхорст

Координати: 52°21′31″N 9°17′0″E / 52.35861° СГШ; 9.28333° ИГД / 52.35861; 9.28333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Линдхорст
Црквата во Линдхорст
Црквата во Линдхорст
Црквата во Линдхорст
Линдхорст во рамките на Германија
Линдхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Линдхорст
Градоначалник Ханс-Ото Блуме (СДП)
Основни податоци
Површина 7,88 км2
Надм. височина 61 м
Население 4.392 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 557 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31698
Повик. бр. 05725
Местоположба на Линдхорст во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°21′31″N 9°17′0″E / 52.35861° СГШ; 9.28333° ИГД / 52.35861; 9.28333

Линдхорст (германски: Lindhorst) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 8 километри североисточно од окружниот град Штатхаген и 35 километри источно од Минден.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Подрачјето на општината Линдхорст се наоѓа во рамките на историската област Дилвалд, источно од окружниот град Штатхаген и западно од Бад Нендорф, помеѓу Бикеберг на југ и Средногерманскиот Канал со градот Заксенхаген на север.

Линдхорст е поделен на Отензен, Шетлинген, Ајххефе и Тајле фон Ајхенбрух.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]