Хебек

Координати: 53°03′17″N 11°25′59″E / 53.05472° СГШ; 11.43306° ИГД / 53.05472; 11.43306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хебек
Селската црква во Ресторф
Селската црква во Ресторф
Селската црква во Ресторф
Грб на Хебек
Хебек во рамките на Германија
Хебек
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Гартов
Месни единици 4
Градоначалник Ханс-Јоахим Шенк
Основни податоци
Површина 19,4 км2
Надм. височина 16−76 м
Население 624 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29478
Повик. бр. 05846
Местоположба на Хебек во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 53°03′17″N 11°25′59″E / 53.05472° СГШ; 11.43306° ИГД / 53.05472; 11.43306

Хебек (германски: Höhbeck) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Во близина на местото е истоименото извишување. На неговата највисока точка до 2009 година се наоѓале две кули од 324 и 344 метри за радио и телевизиски пренос. Во 2009 година, помалата кула била срушена.

На запад и на југ од извишувањето се наоѓа езерото Лашер, кое настанало во стар речен ракав на реката Елба. На југ се наоѓа Ресторфското Езеро.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хебек се состои од следниве три места:

  • Бринкендорф
  • Пефесторф
  • Ресторф
  • Фице (седиште на општината)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]