Прејди на содржината

Лукау (Вендланд)

Координати: 52°56′0″N 11°03′0″E / 52.93333° СГШ; 11.05000° ИГД / 52.93333; 11.05000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукау (Вендланд)
Селската црква во Цеце
Селската црква во Цеце
Селската црква во Цеце
Лукау (Вендланд) во рамките на Германија
Лукау (Вендланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Лихов
Месни единици 10
Основни податоци
Површина 22,23 км2
Надм. височина 22 м
Население 568 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29487
Повик. бр. 05843
Местоположба на Лукау (Вендланд) во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 52°56′0″N 11°03′0″E / 52.93333° СГШ; 11.05000° ИГД / 52.93333; 11.05000

Лукау (Вендланд) (германски: Luckau (Wendland)) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Селото има кружен облик како многу села во областа, каде што куќите се сконцентирани околу еден празен круг. Името потекнува од словенскиот збор -лаук, што означува поле на кромид.

Географија

[уреди | уреди извор]
Изгледот на селото Келен на карта од 1830 година

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во областа Вендланд, околу десет километри југозападно од окружниот град Лихов. На југ, општината се граничи со сојузната покраина Саксонија-Анхалт.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината Лукау е составена од следниве места:

 • Безем
 • Билиц
 • Келен
 • Кремлин
 • Лукау
 • Мамојсел
 • Науден
 • Пиген
 • Штајне
 • Царглебен
 • Цеце
 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]