Гусборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гусборн
Селската црква во Квикборн
Селската црква во Квикборн
Гусборн is located in Германија
Гусборн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Елбталауе
Месни единици 6
Градоначалник Уве Бекман (независен)
Основни податоци
Површина 48,3 км2
Надм. височина 17 м
Население 1.221 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29476
Повик. бр. 05865
Местоположба на Гусборн во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Координати 53°05′0″N 11°13′0″E / 53.08333° СГШ; 11.21667° ИГД / 53.08333; 11.21667Координати: 53°05′0″N 11°13′0″E / 53.08333° СГШ; 11.21667° ИГД / 53.08333; 11.21667

Гусборн (германски: Gusborn) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Гусборн со мала енклава се граничи со реката Елба во северниот дел.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Гусборн се состои од шест места. Дополнително постојат имотите Шумска куќа Зојбрух и Хоф Вулфзал.

  • Грос Гусборн (околу 340 жители)
  • Клајн Гусборн (околу 350 жители)
  • Квикборн (околу 400 жители)
  • Зимен (околу 120 жители)
  • Зипниц (околу 20 жители)
  • Цадрау (околу 120 жители)
  • Шумска куќа Зојбрух
  • Хоф Вулфзал

Административното седиште на општината се наоѓа во Квикборн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]