Прејди на содржината

Кистен

Координати: 52°59′0″N 11°04′0″E / 52.98333° СГШ; 11.06667° ИГД / 52.98333; 11.06667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кистен
Средиштето на селото Кистен
Средиштето на селото Кистен
Средиштето на селото Кистен
Кистен во рамките на Германија
Кистен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Лихов
Месни единици 17
Градоначалник Михаел Шулц (СГ)
Основни податоци
Површина 41,27 км2
Надм. височина 8.413 м
Население 1.329 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29482
Повик. бр. 05841
Местоположба на Кистен во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 52°59′0″N 11°04′0″E / 52.98333° СГШ; 11.06667° ИГД / 52.98333; 11.06667

Кистен (германски: Küsten) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кистен се наоѓа во областа Вендланд, во рамките на биосферниот резерват Елбталауе-Вендланд[2] во близина на ридскиот масив Дравен. Општината влегува во составот на општинската заедница Лихов, чие административно седиште е градот Лихов.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Кистен се состои од следниве места:[3]

Белиц, Гетин со Нинхоф и Олде-Миле, Гилиц, Кармиц, Клајн Вицеце, Крумазел, Кистен, Либелн, Мојхефиц, Наулиц, Рајце, Загријан, Залан, Швипке, Зерау во Дравен, Толштефанц и Тишау.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Webseite der Biosphärenregion Elbtalaue-Wendland
  3. Архивирано на {{{2}}}..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]