Карвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карвиц
Обновени куќи во селото Карвиц
Обновени куќи во селото Карвиц
Карвиц is located in Германија
Карвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Елбталауе
Месни единици 7
Градоначалник Хорст Хармс (ДХС)
Основни податоци
Површина 31,65 км2
Надм. височина 32−110 м
Население 740 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29481
Повик. бр. 05861
Местоположба на Карвиц во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Координати 53°05′0″N 11°01′0″E / 53.08333° СГШ; 11.01667° ИГД / 53.08333; 11.01667Координати: 53°05′0″N 11°01′0″E / 53.08333° СГШ; 11.01667° ИГД / 53.08333; 11.01667

Карвиц (германски: Karwitz) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Карвиц се наоѓа западно од градот Даненберг.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Карвиц се состои од седум места. Дополнително постојат пет имоти Алт-Пудрип, Банхоф Карвиц, Хоф Лебин, Миле Тунпадел и Цилајц. Поранешната шумска населба Парпар е напуштена во 1970-тите години.[2]

 • Драган
 • Гамелен
 • Карвиц
 • Ленцен
 • Наузен
 • Тунпадел
 • Пудрип

Имоти:

 • Алт-Пудрип
 • Банхоф Карвиц
 • Лебин
 • Миле Тунпадел
 • Цилајц

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Parpar 2006. Auf der Suche nach einem vergessenen Dorf ([1])

Надворешни врски[уреди | уреди извор]