Прејди на содржината

Цернин

Координати: 53°04′9″N 10°53′13″E / 53.06917° СГШ; 10.88694° ИГД / 53.06917; 10.88694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цернин
Црква во фахверк во селото Рибрау
Црква во фахверк во селото Рибрау
Црква во фахверк во селото Рибрау
Цернин во рамките на Германија
Цернин
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Елбталауе
Месни единици 18
Градоначалник Хајнц Шулц (независен)
Основни податоци
Површина 51,55 км2
Надм. височина 100 м
Население 1.642 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29499
Повик. бр. 05863
Местоположба на Цернин во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 53°04′9″N 10°53′13″E / 53.06917° СГШ; 10.88694° ИГД / 53.06917; 10.88694

Цернин (германски: Zernien) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Цернин се наоѓа помеѓу Берлин (200 км) и Хамбург (100 км) во Природниот парк Елбхеен-Вендланд. Највисоката точка во општината (и во целиот округ) — Хое Мехтин со 142 метри, оддалечена 3 километри од средиштето на општината.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Цернин се граничи со општините Вадевајц на југ, Кистен на југ и југоисток, Јамелн на југоисток, Карвиц на исток и Герде на североисток, како и на север со слободната област Герде. На запад се граничи со округот Илцен.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината Цернин се состои од следниве осумнаесет места:

 • Белан
 • Браше
 • Брезе на Герде
 • Флисау
 • Глинајц
 • Гилден
 • Кедин
 • Клетерхерн
 • Мидефајц
 • Мицинген
 • Препов
 • Редин
 • Редемојсел
 • Рибрау
 • Зелин
 • Шпранц
 • Тимајц
 • Цернин

Дополнително постои имотот Ној-Белан.

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]