Шнега

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шнега
Селската црква во Шнега
Селската црква во Шнега
Грб на Шнега
Шнега is located in Германија
Шнега
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Лихов
Месни единици 14
Градоначалник Анегрет Герстенкорн (ДХС)
Основни податоци
Површина 53,95 км2
Надм. височина 45 м
Население 1.313 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29465
Повик. бр. 05842
Местоположба на Шнега во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Координати 52°53′0″N 10°53′0″E / 52.88333° СГШ; 10.88333° ИГД / 52.88333; 10.88333Координати: 52°53′0″N 10°53′0″E / 52.88333° СГШ; 10.88333° ИГД / 52.88333; 10.88333

Шнега (германски: Schnega) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Шнега се наоѓа во Природниот парк Елбхеен-Вендланд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Шнега се состои од следниве места:

 • Билербек
 • Гилау
 • Гледеберг
 • Гер (до 16 март 1936 г. познато како Герде[2]) со Гротенхоф
 • Харпе
 • Лајстен
 • Литентин
 • Пројце со Молден
 • Шепинген
 • Шнега со Олдендорф и Банхоф Шнега
 • Штарел
 • Золкау со Лојце
 • Туне
 • Варпке со Килиц
 • Винтервоје со Кројенхаген

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Statistik des Deutschen Reichs, Bd. 450: Amtliches Gemeindeverzeichnis für das Deutsche Reich, Teil I, Berlin 1939; S. 265

Надворешни врски[уреди | уреди извор]