Вадевајц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вадевајц
Селската црква во Витфајцен
Селската црква во Витфајцен
Вадевајц is located in Германија
Вадевајц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Лихов
Градоначалник Франк Зоха (ДХС)
Основни податоци
Површина 48,8 км2
Надм. височина 40 м
Население 887 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29496
Повик. бр. 05849
Портал www.waddeweitz.de
Местоположба на Вадевајц во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Координати 53°00′0″N 10°58′0″E / 53.00000° СГШ; 10.96667° ИГД / 53.00000; 10.96667Координати: 53°00′0″N 10°58′0″E / 53.00000° СГШ; 10.96667° ИГД / 53.00000; 10.96667

Вадевајц (германски: Waddeweitz) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вадевајц се наоѓа во Природниот парк Елбхеен-Вендланд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Вадевајц се состои од следниве места:

 • Бишоф
 • Дијарен
 • Дикфајцен
 • Домацен
 • Клајн Гадау
 • Грос Гадау
 • Голау
 • Хоенфолкфин
 • Кифен
 • Крете
 • Кукате
 • Мадау
 • Марлин
 • Залдерацен
 • Зарајц
 • Шланце
 • Вадевајц
 • Клајн Вицфајцен
 • Грос Витфајцен
 • Цебелин

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]