Прејди на содржината

Лемгов

Координати: 52°55′0″N 11°17′0″E / 52.91667° СГШ; 11.28333° ИГД / 52.91667; 11.28333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лемгов
Црквата во Лемгов
Црквата во Лемгов
Црквата во Лемгов
Грб на Лемгов
Лемгов во рамките на Германија
Лемгов
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Лихов
Месни единици 12
Градоначалник Хорст Кауфман (ДХС)
Основни податоци
Површина 64,34 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.349 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29485
Повик. бр. 05883
Местоположба на Лемгов во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 52°55′0″N 11°17′0″E / 52.91667° СГШ; 11.28333° ИГД / 52.91667; 11.28333

Лемгов (германски: Lemgow) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во јужниот дел на областа Вендланд. Припаѓа на општинската заедница Лихов, чие административно седиште е во градот Лихов.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Лемгов се состои од следниве места:

 • Боклебен
 • Гросвицеце, до 16 март 1936 г. познато како Вицеце во Лемгов[2]
 • Кривиц
 • Предел
 • Прецир
 • Путбал
 • Шлетау
 • Шмарзау
 • Швескау
 • Зимандер
 • Трабун
 • Фолцендорф

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Statistik des Deutschen Reichs, Band 450: Amtliches Gemeindeverzeichnis für das Deutsche Reich, Teil I, Berlin 1939; Seite 265

Надворешни врски[уреди | уреди извор]