Алтес Амт Ебшторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Алтес Амт Ебшторфгермански: Altes Amt Ebstorf) — поранешна општинска заедница во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во селото Ебшторф. На 1 ноември 2011 година таа била споена со општинската заедница Бевензен и ја создале новата општинска заедница Бевензен-Ебшторф.

Општинската заедница Ебшторф се состоела од следниве општини:

  1. Ебшторф
  2. Ханштет
  3. Натендорф
  4. Швинау
  5. Вридел