Илме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илме
Ilme
Ilme2.jpg
Изворот на Илме
Место Долна Саксонија, (Германија)
Должина 32,6 км
Извор во Золинг, помеѓу Услар и Дасел
51°25′54″ N; 9°22′12″ E / 51.4316° СГШ; 9.3700° ИГД / 51.4316; 9.3700Координати: 51°25′54″ N; 9°22′12″ E / 51.4316° СГШ; 9.3700° ИГД / 51.4316; 9.3700
Висина на изворот 340 м над мор. ниво
Утока источно од Ајнбек во Лајне
51°29′07″ N; 9°33′11″ E / 51.4854° СГШ; 9.5530° ИГД / 51.4854; 9.5530
Висина на утоката 105 м над мор. ниво
Спуст 235 м
Слив Везер
Одлив Лајне → Алер → Везер → Северно Море
Слив 393 км²
Истек
со Олдендорф мерило
Рекордно низок:     260 л/с (во 01.10.1973)
Просечен низок:    527 л/с
Просечен среден:   2,13 м³/с
Просечен висок: 19,7 м³/с
Рекордно висок:   36,9 м³/с (во 19.12.1965)
Десни притоки Волфсбах, Хилзебах, Лумерке, Рипенбах, Дисе, Роте, Ребе
Леви притоки Абекер Бех, Бремке, Репкебах, Шлингенбах, Шпилихбах, Бевер, Крумес Васер
Помали градови Ајнбек
Паланки Дасел
Села Релихаузен, Кримензен, Елензен, Марколдендорф, Хулерзен

Илме (германски: Ilme) — лева западна притока на реката Лајне во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Долга е 32,6 километри.

Географија[уреди | уреди извор]

Реката извира од ридовите Золинг на надморска височина од 340 метри и првично тече кон север до Дасел, а подоцна на исток низ Марколдендорф до Ајнбек, каде се влева во Лајне близу Фолксен на надморска височина од 105 метри.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]