Прејди на содржината

Катленбург-Линдау

Координати: 51°40′57″N 10°5′57″E / 51.68250° СГШ; 10.09917° ИГД / 51.68250; 10.09917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Катленбург-Линдау
Црква на Светиот Крст во Линдау
Црква на Светиот Крст во Линдау
Црква на Светиот Крст во Линдау
Грб на Катленбург-Линдау
Катленбург-Линдау во рамките на Германија
Катленбург-Линдау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Нортхајм
Месни единици 7
Градоначалник Уве Аренс (независен)
Основни податоци
Површина 71,47 км2
Надм. височина 139 м
Население 7.005 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOM
Пошт. бр. 37191
Повик. бр. 05552 oder 05556
Портал www.katlenburg-lindau.de
Местоположба на Катленбург-Линдау во рамките на округот Нортхајм
Карта
Карта
Координати 51°40′57″N 10°5′57″E / 51.68250° СГШ; 10.09917° ИГД / 51.68250; 10.09917

Катленбург-Линдау (германски: Katlenburg-Lindau) — општина во округот Нортхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на околу 10 километри југоисточно од Нортхајм и 20 километри североисточно од Гетинген.

Катленбург-Линдау била создадена на 1 март 1974 година од поранешните самостојни општини Катленбург-Дум, Гилерсхајм, Берка, Елферсхаузен, Вахенхаузен, Зутероде и Линдау. Со исклучок на Линдау, кој припаѓал на округот Дудерштат (со тоа дел од областа Ајхсфелд), овие општини биле дел од округот Нортхајм.

Институт за истражување на сончевиот Систем „Макс Планк“ (Max-Planck-Institut für Sonnensystemforschung) се наоѓал во Линдау од 1946 до 2014 година, кога бил преместен во Гетинген. До јуни 2004 година бил познат како Институт за аерономија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

 • Берка
 • Елферсхаузен
 • Гилерсхајм
 • Катленбург
 • Линдау
 • Зутероде
 • Вахенхаузен

Знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Катленбург: замок по кого е именувано и самото место
 • Линдау: Мусхаус (Mushaus) и стара воденица „Мордмиле“

Цркви[уреди | уреди извор]

 • Црква на Крстот (лутеранска црква, Линдау)
 • Црква „Св. Петар и Павле“ (католичка црква, Линдау)
 • Црква на Светото Срце (католичка црква во Катленбург)

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Партнерства[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]