Прејди на содржината

Калефелд

Координати: 51°47′53″N 10°02′6″E / 51.79806° СГШ; 10.03500° ИГД / 51.79806; 10.03500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Калефелд
Општинското собрание и селската црква во Калефелд
Општинското собрание и селската црква во Калефелд
Општинското собрание и селската црква во Калефелд
Грб на Калефелд
Калефелд во рамките на Германија
Калефелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Нортхајм
Градоначалник Едгар Мартин (независен)
Основни податоци
Површина 84,16 км2
Надм. височина 125 м
Население 6.150 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOM
Пошт. бр. 37589
Повик. бр. 05553
Портал www.kalefeld.de
Местоположба на Калефелд во рамките на округот Нортхајм
Карта
Карта
Координати 51°47′53″N 10°02′6″E / 51.79806° СГШ; 10.03500° ИГД / 51.79806; 10.03500

Калефелд (германски: Kalefeld) — општина во округот Нортхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на околу 10 километри северно од Нортхајм. Општината е составена од селата Дегероде, Еболдсхаузен, Ехте, Калефелд, Олденроде, Олдерсхаузен, Зебексен, Вестерхоф, Вирсхаузен и Вилерсхаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]