Нинштет (Долна Саксонија)

Координати: 52°17′21″N 9°10′7″E / 52.28917° СГШ; 9.16861° ИГД / 52.28917; 9.16861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нинштет
Црквата во Зилбек
Црквата во Зилбек
Црквата во Зилбек
Грб на Нинштет
Нинштет (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Нинштет (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нинштет
Месни единици 4
Градоначалник Герхард Видел (СДП)
Основни податоци
Површина 8,31 км2
Надм. височина 104 м
Население 4.497 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 541 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31688
Повик. бр. 05721, 05724
Местоположба на Нинштет во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°17′21″N 9°10′7″E / 52.28917° СГШ; 9.16861° ИГД / 52.28917; 9.16861

Нинштет (германски: Nienstädt) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Општината се наоѓа околу 4 километри југозападно од окружниот град Штатхаген и 17 километри источно од Минден.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нинштет се наоѓа на северните падини на ридскиот масив Бикеберг, помеѓу градовите Бикебург и Штатхаген на сојузниот автопат Б65.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се градовите Штатхаген и Обернкирхен, како и општината Хелпзен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве места: Зилбек, Ликвеген, Вакерфелд и Мајнефелд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]