Прејди на содржината

Мербек

Координати: 52°20′28″N 9°9′0″E / 52.34111° СГШ; 9.15000° ИГД / 52.34111; 9.15000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мербек
Авионски поглед кон Мербек
Авионски поглед кон Мербек
Авионски поглед кон Мербек
Мербек во рамките на Германија
Мербек
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нидернверен
Месни единици 3
Градоначалник Забине Друшке (СДП)
Основни податоци
Површина 13,09 км2
Надм. височина 65 м
Население 1.907 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31715
Повик. бр. 05721
Портал www.meerbeck.de
Местоположба на Мербек во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°20′28″N 9°9′0″E / 52.34111° СГШ; 9.15000° ИГД / 52.34111; 9.15000

Мербек (германски: Meerbeck) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа јужно од Шаумбуршката Шума и околу четири километри северозападно од окружниот град Штатхаген. Средногерманскиот Канал поминува низ местото Фолксдорф во општината.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се општините Видензал, Нидернверен и Нордзел, градот Штатхаген, општината Хеспе, како и градот Петерсхаген во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Мербек е составен од следни места: Мербек, Фолксдорф и Куксхаген. Општината Мербеке од 1974 година претставува составна единица на општинската заедница Нидернверен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]