Нордзел

Координати: 52°21′20″N 9°10′56″E / 52.35556° СГШ; 9.18222° ИГД / 52.35556; 9.18222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордзел
Улица во Нордзел
Улица во Нордзел
Улица во Нордзел
Нордзел во рамките на Германија
Нордзел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нидернверен
Градоначалник Адолф Детердинг (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,97 км2
Надм. височина 59 м
Население 690 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31717
Повик. бр. 05721
Портал www.nordsehl-online.de
Местоположба на Нордзел во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°21′20″N 9°10′56″E / 52.35556° СГШ; 9.18222° ИГД / 52.35556; 9.18222

Нордзел (германски: Nordsehl) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на најоддалечниот раб на Висорамнините Везер, околу 30 километри западно од покраинскиот главен град Хановер. На југ се наоѓа окружниот град Штатхаген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]