Прејди на содржината

Полхаген

Координати: 52°22′36″N 9°11′17″E / 52.37667° СГШ; 9.18806° ИГД / 52.37667; 9.18806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Полхаген
Црква во Полхаген
Црква во Полхаген
Црква во Полхаген
Полхаген во рамките на Германија
Полхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нидернверен
Градоначалник Фридрих Мелер (независен)
Основни податоци
Површина 12,87 км2
Надм. височина 50 м
Население 1.058 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31718
Повик. бр. 05721
Портал www.pollhagen.de
Местоположба на Полхаген во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°22′36″N 9°11′17″E / 52.37667° СГШ; 9.18806° ИГД / 52.37667; 9.18806

Полхаген (германски: Pollhagen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на Шаумбуршката Шума и на Средногерманскиот Канал, во близина на окружниот град Штатхаген.

Кон општината припаѓа и станбената единица Натенхее.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]