Поле (Шаумбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поле (Шаумбург)
Црква во Поле
Црква во Поле
Грб на Поле (Шаумбург)
Поле (Шаумбург) is located in Германија
Поле (Шаумбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Роденберг
Градоначалник Јерг-Вилхелм Хупе (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,14 км2
Надм. височина 99 м
Население 902 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 126 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31867
Повик. бр. 05043
Местоположба на Поле (Шаумбург) во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°15′50″N 9°20′24″E / 52.26389° СГШ; 9.34000° ИГД / 52.26389; 9.34000Координати: 52°15′50″N 9°20′24″E / 52.26389° СГШ; 9.34000° ИГД / 52.26389; 9.34000

Поле (германски: Pohle) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во долината Дајстер-Зинтел и во природниот парк Висорамнини Везер Шаумбург-Хамелн помеѓу градовите Хамелн и Хановер. Северно од главното место поминува автопатот А2 низ општината. Источно од него се наоѓа сојузниот автопат Б442. Долж главната улица тече потокот Полер Бах.

Соседни општини се: Апелерн, Лауенау, Месенкамп, Хилзеде и Ауетал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]