Прејди на содржината

Хеспе

Координати: 52°20′1″N 9°6′17″E / 52.33361° СГШ; 9.10472° ИГД / 52.33361; 9.10472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хеспе
Воздушен поглед на Хеспе
Воздушен поглед на Хеспе
Воздушен поглед на Хеспе
Хеспе во рамките на Германија
Хеспе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нинштет
Градоначалник Уве Гроне (СДП)
Основни податоци
Површина 6,49 км2
Надм. височина 53 м
Население 2.075 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 320 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31693
Повик. бр. 05721, 05722, 05724
Портал www.gemeinde-hespe.de/
Местоположба на Хеспе во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°20′1″N 9°6′17″E / 52.33361° СГШ; 9.10472° ИГД / 52.33361; 9.10472

Хеспе (германски: Hespe) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во близина на границата со сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, западно од Шаумбуршката Шума, непосредно од Средногерманскиот Канал. Низ општината тече потокот Рие.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се: општината Мербек, градот Штатхаген, општините Хелпзен и Зегебрух, како и градот Бикебург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Хеспе се состои од следниве места:

  • Хеспе
  • Хидензен
  • Лефезен
  • Штемен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]