Хелпзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хелпзен
Воздушен поглед на Хелпзен
Воздушен поглед на Хелпзен
Хелпзен is located in Германија
Хелпзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нинштет
Градоначалник Манфред Кеселринг (СДП)
Основни податоци
Површина 7,77 км2
Надм. височина 58 м
Население 1.933 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 249 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31691
Повик. бр. 05724
Портал www.helpsen.de
Местоположба на Хелпзен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°18′39″N 9°7′1″E / 52.31083° СГШ; 9.11694° ИГД / 52.31083; 9.11694Координати: 52°18′39″N 9°7′1″E / 52.31083° СГШ; 9.11694° ИГД / 52.31083; 9.11694

Хелпзен (германски: Helpsen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Нинштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа западно од окружниот град Штатхаген, помеѓу Бикеберг и Шаумбуршката Шума. Од градовите Штатхаген, Обернкирхен и Бикебург е оддалечена околу 7 километри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Хелпзен се состои од следниве места:

  • Хелпзен
  • Кирххорстен
  • Зидхорстен

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од североисток надесно, Хелпзен се граничи со следниве места: окружниот град Штатхаген, општината Нинштет, градот Обернкирхен, како и општините Зегебрух и Хеспе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]