Калбе (Зале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Калбе)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калбе (Зале)
Calbe Grabenstraße.jpg
Грб на Калбе (Зале)
Калбе (Зале) is located in Германија
Калбе (Зале)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градски единици 5
Градоначалник Дитер Тишмајер
Основни податоци
Површина 57 км2
Надм. височина 60 м
Население 8.609 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39234–39240
Повик. бр. 039291
Портал www.calbe.de
Местоположба на градот Калбе (Зале) во рамките на округот Залцланд
Карта
Координати 51°54′12″N 11°46′33″E / 51.90333° N; 11.77583° E / 51.90333; 11.77583Координати: 51°54′12″N 11°46′33″E / 51.90333° N; 11.77583° E / 51.90333; 11.77583

Калбе (Зале) (германски: Calbe (Saale); или познат само како Калбе) е град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Зале, приближно 12 километри северно од Бернбург и 25 километри југоисточно од Магдебург. Познат е како Калбе на Зале, за да се направи разлика од помалиот град Калбе (Милде) на реката Милде во истата покраина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Население по општини на 31 декември 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)