Кенерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кенерн
Грб на Кенерн
Кенерн во рамките на Германија
Кенерн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градоначалник Рајнер Земперт (СлДП)
Основни податоци
Површина 125 км2
Надм. височина 121 м
Население 8.241 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06420
Повик. бр. 034691
Портал www.stadt-koennern.de
Местоположба на градот Кенерн во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°40′11″N 11°46′15″E / 51.66972° СГШ; 11.77083° ИГД / 51.66972; 11.77083Координати: 51°40′11″N 11°46′15″E / 51.66972° СГШ; 11.77083° ИГД / 51.66972; 11.77083

Кенерн (германски: Könnern) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на десниот брег на реката Зале, приближно 15 километри јужно од Бернбург и 25 километри северозападно од Хале (Зале).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)