Борне (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°57′0″N 11°33′25″E / 51.95000° СГШ; 11.55694° ИГД / 51.95000; 11.55694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Борне
Поглед кон Борне
Поглед кон Борне
Поглед кон Борне
Грб на Борне
Борне (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Борне (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општ. заед. Егелнер Мулде
Градоначалник Дитмар Гушл
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 90 м
Население 1.177 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39435
Повик. бр. 039263
Портал www.egelnermulde.de
Местоположба на Борне во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°57′0″N 11°33′25″E / 51.95000° СГШ; 11.55694° ИГД / 51.95000; 11.55694

Борне (германски: Borne) — општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)