Берделанд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берделанд
Грб на Берделанд
Берделанд is located in Германија
Берделанд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градоначалник Инес Шлегелмилх
Основни податоци
Површина 92 км2
Население 7.529 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39221
Портал www.gem-boerdeland.de
Местоположба на општина Берделанд во рамките на округот Залцланд
Карта
Координати 51°58′N 11°39′E / 51.967° СГШ; 11.650° ИГД / 51.967; 11.650Координати: 51°58′N 11°39′E / 51.967° СГШ; 11.650° ИГД / 51.967; 11.650

Берделанд (германски: Bördeland) — слободна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа југозападно од Шенебек.

Историја[уреди | уреди извор]

Општината беше основана во јануари 2008 од поранешните општини Бире, Егерсдорф, Ајкендорф, Гросмилинген, Клајнмилинген, Велслебен и Ценс. Помеѓу јануари 2005 и јануари 2008, три општини соработуваа во општинска заедница Зидостлихес Берделанд.

Административни единици[уреди | уреди извор]

Населено место Жители
Wappen Biere.svg Бире 2.431
DEU Eggersdorf COA.svg Егерсдорф 1.240
Wappen Eickendorf.svg Ајкендорф 1.143
Wappen Großmühlingen.svg Гросмилинген 1.059
Населено место Жители
Wappen Kleinmühlingen.svg Клајнмилинген 640
Wappen Welsleben.png Велслебен 1.835
Wappen Zens.png Ценс 288

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]