Прејди на содржината

Изернхаген

Координати: 52°26′3″N 9°51′26″E / 52.43417° СГШ; 9.85722° ИГД / 52.43417; 9.85722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Изернхаген
Воздушен поглед на Изернхаген
Воздушен поглед на Изернхаген
Воздушен поглед на Изернхаген
Грб на Изернхаген
Изернхаген во рамките на Германија
Изернхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Месни единици 7
Градоначалник Арпад Богја (ДХС)
Основни податоци
Површина 59,72 км2
Надм. височина 58 м
Население 24.279 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 407 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30916
Повик. бр. 0511, 05136, 05139
Портал www.isernhagen.de
Местоположба на Изернхаген во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°26′3″N 9°51′26″E / 52.43417° СГШ; 9.85722° ИГД / 52.43417; 9.85722

Изернхаген (германски: Isernhagen) — општина во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа североисточно од покраинскиот главен град Хановер.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Првиот дел на името потекнува од зборот Изер или Изерне, што означува „железо“. Во средниот век, железна руда била откопувана долж реката Вице. Била топена на местото и користена како градежен материјал. Вториот дел од името Хагене или Хаген опишува дел од низина или обработлива површина, вообичаена за оградување од животни на фармите.

Географија[уреди | уреди извор]

Изернхаген се граничи со Бургведел, Бургдорф (Хановер), Лерте, Хановер, Лангенхаген и Ведемарк (од север, надесно). Изернхаген се наоѓа на јужниот раб од Линебуршкото Поле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Изернхаген се состои од следниве места:

  • Нидернхегенер Бауершафт
  • Кирхер Бауершафт
  • Фарстер Бауершафт
  • Хоенхорстер Бауершафт
  • Алтвармбихен
  • Нојвармбихен
  • Кирхорст

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]