Киевско-печерски гробишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевско-печерски гробишта
Кладовище на Дальніх печерах
Податотека:Кладовище на Дальніх печерах 2011.jpg
Карта
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Киевско-печерските гробишта (украински: Кладовище на Дальніх печерах) се наоѓа во Киевско-печерската лавра, во Киев, Украина.

Гробиштата се наоѓаат на т.н. Далечни пештери, во близина на црквата Рождество на Пресвета Богородица веднаш до пештерските ѕидини.

Овде главно се наоѓаат гробови на монасите.