Прејди на содржината

Куќа на Поповци (Вевчани)

Координати: 41°14′31.6″N 20°35′18.3″E / 41.242111° СГШ; 20.588417° ИГД / 41.242111; 20.588417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Поповци
Куќата во 2018 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
Видкуќа
Стилстароградски
МестоВевчани
ЗемјаМакедонија
Почната1820
Технички податоци
Катови2
Подна површина85 м2

Куќа на Поповцистароградска куќа во струшкото село Вевчани, Македонија. Куќата е прогласена за споменик на културата на Македонија.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Куќата на Поповци претставува куќа со висока архитектонска и структурална изразеност со карактеристична и специфична типологија.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Архитектура“. Vevcani info. Архивирано од изворникот на 2016-08-22. Посетено на 17 ноември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°14′31.6″N 20°35′18.3″E / 41.242111° СГШ; 20.588417° ИГД / 41.242111; 20.588417