Куќа на Ќитановци (Вевчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќа на Ќитановци
Заштитени културни споменици во Вевчани (2).jpg
Поглед кон куќата
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилстароградска куќа
МестоВевчани
ЗемјаМакедонија
Почната1898
Завршена1906
Технички податоци
Катови3
Подна површина193 м2

Куќа на Ќитановци — куќа во селото Вевчани, Македонија. Куќата е прогласена за споменик на културата на Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Куќата започнала да се гради во 1898 година, а истата била завршена во 1906 година. Каменот за градба бил носен цели осум години, а 25 работници делкале и ја ѕидале. Постоела и семејна стражарница, за да ги чува децата и жените од арнаутските банди, чија цел на напади биле богатите печалбарски семејства.

За време на НОБ, во 1944 година во куќата бил одржан првиот состанок на НОО за Струшко.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Куќата на Ќитановци претставува високо развиена куќа со троделна поделба на основата и централно поставен чардак.[1]

Мебелот во куќата бил донесен од европските центри, а целиот приход кој семејството го заработил од ресторанот на брегот на Црното Море го насочувале кон изградба на куќата во највисок стил.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Архитектура“. Vevcani info. Посетено на 17 ноември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°14′28.29″N 20°35′28.55″E / 41.2411917° N; 20.5912639° E / 41.2411917; 20.5912639