Златник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Податотека:Krugerrand.jpeg
Кругеранд златник на Јужноафриканската Република

Златниците спаѓаат во најстарите видови пари. првите златни парички во историјата ковал лидискиот крал Крез околу 560год.п.н.е., не многу кога првите сребрени ги изработил кралот Феидон од Аргос окоу 700год.п.н.е.[1][2]

Златниците се многу долго одржале како примарна функционална пара, а престанале да се користат дури во почетокот на 20. век. Поголемиот број на драви престанала да изработува златници како монета до 1933 година. Меѓутоа, позлатени пари (кои не сe изработени од злато) и понатаму се користат во многу земји.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Gold coins - A Brief History".
  2. "Monetary Episodes from History".