Владо Малески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 5 септември 1919
Струга
Починал 23 септември 1984(1984-09-23) (воз. 65 г.)
Струга
Занимање писател, издавач и дипломат

Владо Малески (Струга, 5 септември 1919 - Струга, 23 септември 1984) бил истакнат македонски писател, општествено-политички работник, издавач и револуционер. Основно образование завршил во Скадар, Албанија, а гимназија во Битола. Студирал на Правниот факултет во Белград, но поради војната ги прекинал студиите. Бил учесник во НОБ на Македонија и е еден од најталентираните основоположници на современата македонската проза. Бил директор на Радио Скопје и уредник на списанијата „Нов ден“, „Современост“ и „Разгледи“. Работел во дипломатската служба (амбасадор во Либан, Етиопија и Полска) и бил член на Претседателството на СРМ. Станал член на ДПМ во 1946 година. Автор е на текстот на македонската химна Денес над Македонија. Исто така, автор е на сценариото за првиот македонски игран филм „Фросина“. Добитник е на наградите: „11 Октомври“, „4 Јули“, „АВНОЈ“, за книжевен опус на издавачкото претпријатие „Мисла“ и „Рациново признание“.[1]

Литературно творештво[уреди | уреди извор]

  • Ѓурѓина алова (раскази, 1950)
  • Бранувања (раскази, 1953)
  • Она што беше небо (роман, 1958)
  • Војната, луѓе, војната (роман, 1967)
  • Разбој (роман, 1969)
  • Разгледи (статии, коментари, полемики, 1976)
  • Кажувања (раскази, 1976)
  • Записи на Езерко Дримски (роман, 1980)
  • Јазли (роман, 1990)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 146.