Данило Коцевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Данило Коцевски (2 мај 1947, Куманово - 15 септември 2020)[1]македонски книжевен критичар, раскажувач, романописец, драматург и поет. Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје. Работел во весникот „Млад борец“ и Македонската радио-телевизија. Бил главен уредник на списанието „Разгледи“ - Скопје. Членувал е на Друштвото на независните писатели на Македонија и во македонскиот ПЕН центар. Познат е како хроничар на градот Скопје поради своите статии објавувани во „Нова Македонија“ и емисиите на Македонската телевизија. Бил доректор на Струшките вечери на поезијата.

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

Критики и есеи
 • „Да и не“ (1981)
 • „За новите тенденции“ (1984)
 • „Сепак се движи“ (1985)
 • „Критиката како заблуда“ (1988)
 • „Поетиката на постмодернизмот“ (1989)
 • „Антиномиите на критиката“ (1989)
 • „Модерно и постмодерно“ (1993)
 • „Постмодерни текови“ (1996)
 • „Нови есеи“ (2001)
 • „Побуна на интелектуалците“ (2007)
Романи
 • „Одисеј“ (1991)
 • „Ќе одиме ли кај Џо“ (1992)
 • „Јустинијана, градот кој го нема“ (1999)
 • „Роман за Ное“ (2003)
 • „Пиколомини пред портите на Скопје“ (2005)
Проза
 • „Патување за Аркашон“ (1989)
 • „Магијата на Скопје“ (1997)
Поезија
 • „Каде се раѓа песната“ (1992)
 • „Поетовата смрт“ (1995)

Одделни текстови му се објавени на англиски, француски, руски, романски и португалски.

Награди[уреди | уреди извор]

 • „Рациново признание“
 • „13 Ноември“
 • „Млад борец“

Наводи[уреди | уреди извор]