Томе Арсовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томе Арсовски

Томе Арсовски (Косовска Митровица, 23 септември 1928 - Скопје, 22 април 2007) — македонски поет, раскажувач, романописец, драмски автор и преведувач. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Работел над 30 години како драматург во Македонската радиотелевизија. Бил претседател на Друштвото на писателите на Македонија, каде членува од 1959 година. Во еден мандат бил и претседател на Македонската писателска асоцијација.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

 • Грст смеа (поезија, 1958)
 • Александра (драма, 1958)
 • Празник на птиците (драмска етида, 1959)
 • Непребол (поема, 1961)
 • Парадоксот на Диоген (драма, 1961)
 • Грст среќа (телевизиска драма, 1962)
 • Матурска вечер (драма, 1964)
 • Стотиот чекор (телевизиска драма, 1964)
 • Обрачи (драма, 1965)
 • Грдиот Нарцис (телевизиска драма, 1964)
 • Бумеранг (комедија, 1969)
 • Чекор до есента (драма, 1969)
 • Коктел за четворица (телевизиска драма, 1970)
 • Парадоксални раскази (раскази, 1972)
 • Залез над езерската земја (телевизиска драмска серија, 1973)
 • Убавината чекори сама (комедија, 1974)
 • Скок преку кожа (драма, 1976)
 • Исповед на таксистот (монодрама, 1979)
 • Излез во случај на опасност (драми, 1989)
 • Благиот допир на љубовта (драма, 1984)
 • Патување во Таџетакомо (роман за деца, 1980)
 • Зена, ќерка на ѕвездите (роман за деца, 1988)
 • Арис или прва љубов (роман за деца, 1989)
 • Климент Охридски (историски роман, 1989)
 • Кристална планета (роман за деца, 1990)
 • Куќа на четири ветра (роман, 1991)
 • Смешни и превртени песни (поезија за деца, 1991)
 • Петтиот ветар (раскази, 1992)
 • Подводен град (роман за деца и млади, 1993)
 • Телефонот е во прекин (роман за млади, 1993)
 • Диско - штурец (поезија за деца, 1993)
 • Супер девојче (роман за млади, 1994)
 • Нешто убаво ми се случува (роман, 1996)
 • Пурпурно поле (поема, 1996)
 • Дедо Мраз и феферони (комедија за деца, 1997)
 • Марко Крале и Феферона (весела сценска игра за деца, 1997)
 • Дарко Фокси спиди Гонзалес (весела сценска игра за деца, 1998)
 • Жената со птичја глава (раскази, 2000)

Награди[уреди | уреди извор]

 • „11 Октомври“
 • „13 Ноември“ (за животно дело)
 • „Златно перо“
 • „Кочо Рацин“ на Културно-просветната заедница на Македонија и на Авторско-правната агенција на Македонија
 • „Климент Охридски“

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 30.