Прејди на содржината

Куќа на Плушковци (Вевчани)

Координати: 41°14′20.6″N 20°35′34.1″E / 41.239056° СГШ; 20.592806° ИГД / 41.239056; 20.592806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Плушковци
Поглед кон куќата
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
Видкуќа
Стилстароградски
МестоВевчани
ЗемјаМакедонија
ПочнатаXVIII век
ЗавршенаXIX век
Технички податоци
Катови2
Подна површина98 м2

Куќа на Плушковци (службено означена како Куќа на Пешиновци) — староградска куќа во селото Вевчани, Македонија. Куќата е прогласена за споменик на културата на Македонија.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Куќата на Плушковци претставува куќа со конкретно расчленет чардак кој се провлекува низ просторот.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Архитектура“. Vevcani info. Архивирано од изворникот 2016-08-22. Посетено на 17 ноември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°14′20.6″N 20°35′34.1″E / 41.239056° СГШ; 20.592806° ИГД / 41.239056; 20.592806