Спомен-куќа на Коле Неделковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спомен-куќа на Коле Неделковски
Стари куќи во селото Војница (3).jpg
Поглед на спомен-куќата
Спомен-куќа на Коле Неделковски is located in Македонија
Спомен-куќа на Коле Неделковски
Местоположба во рамки на Македонија
МестоВојница, Македонија Македонија
Координати41°36′12″ N; 21°45′05″ E / 41.6033655° СГШ; 21.751433° ИГД / 41.6033655; 21.751433

Спомен-куќа на Коле Неделковски — спомен-куќа во селото Војница, посветена на македонскиот поет и револуционер Коле Неделковски.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Спомен-куќата била своевремено училиште каде се школувал поетот Коле Неделковски (1912-1941) и се наоѓа во село Војница, бидејќи неговата родна куќа одамна е срушена.[1]

Состојба на оваа куќа била особена лоша, бидејќи бил оштетен кровот и скалилата кои водат до неа, поради што постоела опасност од нејзино рушење и по безбедноста за посетителите.[1]

На куќата била извршена санација со средства од Министерството за култура и таа била прва од нејзиното создавање. Била реновирана покривната конструкција, пристапните скалила, биле варосани просториите и било променето стаклото на сите прозорци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°36′12″N 21°45′5″E / 41.60333° СГШ; 21.75139° ИГД / 41.60333; 21.75139